Twitter: @grzegg
Kategoria: java, Tagi: - - .

Java, Swing – otwieranie i zapisywanie plików.

Poprzednio utworzyliśmy prosty program z interfejsem graficznym utworzonym w Swing’u, korzystając z pomocy NetBeans IDE. Jeśli zaczynasz przygodę ze Swingiem, to warto zacząć od tamtego wpisu.Tym razem utworzymy kolejny prosty program, w którym będziemy mogli otworzyć, edytować i zapisać plik tekstowy. Przy okazji poznamy nowe kontrolki.

Wzorując się na poprzednim wpisie tworzymy nowy projekt, wstawiamy komponent JFrame i umieszczamy w nim JPanel.

Teraz dodajemy do naszego programu kontrolkę umożliwiającą edycję tekstu. Wybieramy z palety kontrolek „Text Area”, umieszczamy go w odpowiednim miejscu i ustawiamy jego rozmiar. Warto także zmienić nazwę komponentu np. na „textArea”.

Tekst Area

Rys. 1: Tekst Area

Teraz dodajmy trzy przyciski (kontrolka Button) zmieńmy ich nazwy (buttonOtworz, buttonZapisz, buttonZakończ) a następnie wyświetlalny na nich tekst.

Główne okno aplikacji

Rys. 2: Główne okno aplikacji

Mamy więc już gotowe główne okno, teraz czas dodać kontrolki które pozwolą otwierać i zapisywać pliki. Pomoże nam w tym kontrolka, która jest odmianą okna dialogowego, o nazwie „File Chooser” (JFileChooser). Znajdujemy ją na palecie i przeciągamy na biały obszar w oknie w którym projektujemy interfejs (obok samego projektu!).

Wstawianie okienka dialogowego

Rys. 3: Wstawianie okienka dialogowego

Teraz zwróć uwagę na okienko nawigatora w lewej dolnej części okna NetBeans IDE.

Okienko nawigatora

Rys. 4: Okienko nawigatora

Zauważ, że są tam umieszczone, w sposób hierarchiczny, wszystkie komponenty naszego interfejsu. Klikając na nazwy kontrolek w nawigatorze możemy się łatwo przemieszczać miedzy nimi, co jest szczególnie wygodne gdy chcemy przełączyć podgląd między głównym oknem aplikacji a innymi okienkami, na przykład służącymi otwieraniu i zapisywaniu plików.

Teraz znajduje się tam także JFileChooser o nazwie domyślnej jFileChooser1. Dobrze by było zmienić mu nazwę. Klikamy w nawigatorze na jFileChooser1, a następnie w okienku z właściwościami (prawa, dolna część okna NetBeans IDE) zmieniamy nazwę komponentu. Wybieramy przycisk „Code” w okienku szukamy pozycji „Variable Name” i wprowadzamy nazwę „jFileChooserOtworzPlik”.

Zmiana nazwy okna otwierania

Rys. 5: Zmiana nazwy okna otwierania

Klikamy „Properties”, znajdujemy pozycję „dialogType” i upewniamy się, że wybrana jest opcja „OPEN_DIALOG”. Jeśli nie jest, to ustawiamy właśnie taką wartość.

Właściwości okna otwierania

Rys. 6: Właściwości okna otwierania

Mamy już dodaną kontrolkę do otwierania pliku, teraz przydałoby się dodać komponent do zapisywania pliku. Znów wybieramy i dodajemy „File Chooser”, zmieniamy jego nazwę na „jFileChooserZapiszPlik”.

Domyślnie JFileChooser służy otwieraniu plików (opcja „OPEN_DIALOG”) musimy więc zmienić pewne opcje aby go przystosować do zapisu.

W „Properties” szukamy „dialogType” i zmieniamy wartość na „SAVE_DIALOG”. Teraz warto zmienić tekst przycisku zatwierdzenia na „Zapisz”. Zmieniamy więc odpowiednio wartość pola „approveButtonText”.

Własciwości okna zapisu

Rys. 7: Własciwości okna zapisu

Mamy już gotowy interfejs, teraz pozostaje zakodować odpowiednie akcje otwierania i zapisywania pliku oraz zamykania aplikacji.

Szybki podwójny klik na przycisku „Otwórz” (nie na napisie!) przenosi nas do fragmentu kodu odpowiedzialnego za akcję wywoływaną przez kliknięcie przycisku.

Uzupełniamy metodę buttonOtworzActionPerformed kodem:


	int odpowiedz = jFileChooserOtworzPlik.showOpenDialog(this);
	   if (odpowiedz == jFileChooserOtworzPlik.APPROVE_OPTION) {
	     File file = jFileChooserOtworzPlik.getSelectedFile();
	     try {
	       textArea.read( new FileReader( file.getAbsolutePath() ), null );
	     } catch (IOException e) {
	       System.out.println("Nie mogę otworzyć pliku: "+file.getAbsolutePath());
	       System.out.println("Problem: "+e);
	     }
	   }

Podobnie postępujemy z przyciskiem „Zapisz”. W tym przypadku kod wygląda tak:


	int odpowiedz = jFileChooserZapiszPlik.showSaveDialog(this);
    if (odpowiedz == jFileChooserZapiszPlik.APPROVE_OPTION) {
      File file = jFileChooserZapiszPlik.getSelectedFile();
      try {
        FileWriter out = new FileWriter(file);
        out.write(textArea.getText());
        out.close();
      } catch (IOException e) {
        System.out.println("Nie mogę zapisać pliku: "+file.getAbsolutePath());
        System.out.println("Problem: "+e);
      }
    }

Uwaga: powyższy, uproszczony sposób zapisywania pliku tekstowego może stwarzać pewne problemy pod Windows (zob. komentarze pod postem). Jak słusznie zasugerował komentator Paweł Słomski, można fragment zapisujący plik zmienić na taki, który będzie bardziej uniwersalny:


FileWriter out = new FileWriter(file);
String text = textArea.getText();
out.write(text.replaceAll("\n", System.getProperty("line.separator")));
out.close();

W powyższym kodzie, w 3 linii wszystkie wystąpienia znaku końca linii „\n” są zamieniane na właściwe dla danego systemu operacyjnego, które pobierane są dzięki komendzie System.getProperty("line.separator")

Pozostało jeszcze zaimplementowanie akcji przycisku „Zakończ”. Tu sprawa jest najprostsza:


System.exit(0);

Teraz czas odpalić aplikację. Powinniśmy zobaczyć mniej więcej takie okienko:

Możemy teraz sprawdzić czy można otworzyć plik tekstowy. Po kliknięciu „Otwórz” pokazuje się okienko w którym wybieramy plik do otwarcia.

Otwieranie pliku

Rys. 8: Otwieranie pliku

No i proszę:

Otwarty plik

Rys. 9: Otwarty plik

Teraz możemy zmienić treść tekstu…

Zmiana treści

Rys. 10: Zmiana treści

Czas sprawdzić czy program zapisuje plik. Klikamy „Zapisz”.

Zapisywanie pliku

Rys. 11: Zapisywanie pliku

Warto jeszcze sprawdzić, czy plik został zapisany prawidłowo, np. otwierając w dowolnym edytorze tekstu :

Zapisany plik

Rys. 12: Zapisany plik

Jeszcze pozostało sprawdzić przycisk „Zamknij”…

10 komentarzy Java, Swing – otwieranie i zapisywanie plików.

 • Pawel Slomski

  Bardzo fajny tutorial. Niestety, po zapisaniu pliku i otworzeniu np. w systemowym notatniku nie widać znaków nowej linii. Innymi słowy, wszystko jest w jednej linii. Problem wynika z tego, że windows używa \r\n jako znaku nowej linii, zamiast zwykłego \n.

  • Grzegorz

   Cieszę się, że się podoba. Na co dzień nie pracuję pod Windows, ale zdaje się, że notatnik potrafi zrobić takie psikusy. Przypuszczam, że użycie jakiegoś edytora tekstu bardziej przystosowanego do programowania jak np. notepad++ (http://notepad-plus-plus.org), że o NetBeans czy Eclipse nie wspomnę, powinno załatwić sprawę.

   • Pawel Slomski

    Tak, jak napisałeś, notepad++ prezentuje poprawnie sformatowany tekst. Widzę, że pracujesz na Macu, ale tutaj problem również może się pojawić. Znak nowej linii dla Mac OS 9 i wcześniejszych to \r. W Mac OS X jest to standardowy \n.

  • Pawel Slomski

   Moje rozwiązanie sprowadza się do drobnej zmiany przy naciśnięciu buttonZapisz:


   FileWriter out = new FileWriter(file);
   String text = textArea.getText();
   out.write(text.replaceAll("\n", System.getProperty("line.separator")));
   out.close();

   • Grzegorz

    Tak, to powinno załatwić sprawę, przynajmniej jeśli operujemy w jednym systemie operacyjnym ;-).
    Dobrze, że zwróciłeś uwagę na problem.

    BTW: Na początku, źle Cię zrozumiałem. Sądziłem że chodzi o plik z kodem.

 • Gosia

  Stworzyłam prosty edytor tekstowy z menu gdzie moge ustawić kolor czcionki itp. , ale po zapisie i ponownym odczycie tracę wczesniejsze włąsciwości(kolor, rozmiar). Czy koś wie jak się z tym uporać ?

 • luki

  Do niczego ten poradnik i pare innych programy sie nie kompilujac bo brakuje bibliotek i kompilator nie wie co to jest:
  BufferedImage
  ImageIcon
  IOException
  NewJFrame itp

 • Luki jak mowi przyslowie „zlej baletnicy i to i rabke u spodnicy przeszkadza” moze przed buildem i kompilacja upewnij sie ze masz wszystkie imports takie jak import java.io.exception import java.io.file itd bo jak nie to co sie dziwisz?

 • Lukas, poradniki powinny byc pisane jak dla zielonych, krok po kroku. Jak sam autor napisal na poczatku „Jeśli zaczynasz przygodę ze Swingiem”, „przy okazji poznamy nowe kontrolki”. Sam dopiero zaczalem w javie klikac i bym sie nie domyslil

 • Grzegorz

  Rzeczywiście, problemy o których pisał luki przypuszczalnie były spowodowane brakiem zaimportowania odpowiednich bibliotek. Nie wspominam o importowaniu, ponieważ zakładam, że kiedy ktoś zaczyna używać Swing-a to już pewne doświadczenie z programowaniem w Javie ma a jeśli tak, to raczej powinien o tym pamiętać. Zaczynanie przygody z programowaniem od Swinga raczej nie jest dobrym pomysłem. Zauważcie też, że jest tu wiele wpisów dotyczących programowania na różnym stopniu zaawansowania. Byłoby trochę bez sensu, gdybym za każdym razem rozpoczynał od podstaw.
  Tak, czy inaczej za uwagi, także krytyczne, dziękuję.

Leave a Reply