Twitter: @grzegg

Java [43] – Zadania do tablic jednowymiarowych

Dodatkowe zadania, niektóre wraz z rozwiązaniami do części ćwiczeń kursu poświęconej tablicom jednowymiarowym (wersja uaktualniona z nowym zadaniem).

. . . → Czytaj dalej: Java [43] – Zadania do tablic jednowymiarowych

Książki o programowaniu na HumbleBundle

Na Humble Bundle ciekawa promocja książek o programowaniu wydawnictwa No Starch press. Już za 1$ można stać się szczęśliwym posiadaczem pakietu takich pozycji jak „The Linux Command Line”, „You Some Erlang for Great Good!”, „Learn You A Haskell for Great Good!” czy „Teach Your Kids to Code”. Za nieco większą sumę pakiety są odpowiednio bogatsze.

. . . → Czytaj dalej: Książki o programowaniu na HumbleBundle

Przegląd edytorów tekstu

Szukając dobrego edytora tekstu, czyli podstawowego narzędzia programisty czy bioinformatyka, warto zajrzeć na to zestawienie: https://www.slant.co/topics/12/~best-programming-text-editors

Java [42] – Aplikacja uruchamiana w wierszu poleceń (CLI – command-line-interface) z przekazywanymi opcjami

Wiele programów, także bioinformatycznych, uruchamia się podając nazwę programu a także zestaw opcji, które sterują sposobem działania programu, wskazują plik wejściowy oraz wyjściowy itp. Podczas tej lekcji napiszemy tego typu aplikację, która będzie odczytywała plik zawierający sekwencje nukleotydów DNA a następnie znajdywała szukaną sekwencję, odwracała ją i zmieniała w sekwencję komplementarną.

. . . → Czytaj dalej: Java [42] – Aplikacja uruchamiana w wierszu poleceń (CLI – command-line-interface) z przekazywanymi opcjami

DriftFX – program do prostej symulacji dryfu genetycznego

DriftFX to nowy program do prostej symulacji dryfu genetycznego. Pierwszą wersję umieściłem tutaj wraz z krótkim opisem.

Program DoborFX do symulacji wpływu doboru na frekwencje alleli i genotypów

Umieszczam na stronie pierwszą wersję programu dydaktycznego, który służy do wizualizacji zmian frekwencji allelu i genotypów w wyniku działania doboru naturalnego. Pozwala także podejrzeć zmiany średniego dostosowania populacji i prędkości zmian we frekwencji allelu.

. . . → Czytaj dalej: Program DoborFX do symulacji wpływu doboru na frekwencje alleli i genotypów

Java [41] – Zadanie: wpływ mutacji na frekwencje alleli

Zadanie programistyczne będzie dotyczyć symulacji wpływu mutacji na frekwencje (częstości) występowania alleli.

Nieco więcej na ten temat można znaleźć w mojej prezentacji a także w odpowiedniej literaturze.

. . . → Czytaj dalej: Java [41] – Zadanie: wpływ mutacji na frekwencje alleli

Java [40] – Java i baza danych (SQLite)

Wiele aplikacji, zwłaszcza te, które operują na większych ilościach danych wymaga wydajnego i wygodnego sposobu ich przechowywania. Z praktycznego punktu widzenia dobrze jest, jeśli umożliwi on dostęp do danych także spoza naszego programu. Kilka lekcji temu, pokazałem jak przechowywać dane w pliku tekstowym w formacie CSV. Często jest to bardzo dobre rozwiązanie, czasem jednak ze . . . → Czytaj dalej: Java [40] – Java i baza danych (SQLite)

Java [39] – JavaFX cz. 5: rysowanie 2D

Z rysowaniem figur, a właściwie figury, spotkaliśmy się już przy okazji pierwszej lekcji poświęconej JavieFX. Możliwości JavyFX w tym względzie nie kończą się oczywiście na rysowaniu kółek.

. . . → Czytaj dalej: Java [39] – JavaFX cz. 5: rysowanie 2D

Java [38] – JavaFX cz. 4: Otwieranie plików, menu, tabela, wykres kołowy

Przyszedł czas na utworzenie bardziej złożonej aplikacji w JavieFX, przy czym będziemy to robić z wykorzystaniem FXML i SceneBuildera. Jeśli tego nie robiłeś warto najpierw zapoznać się z lekcją w której wyjaśniłem jak się tworzy taki projekt, jak można zainstalować SceneBuildera i jak z niego korzystać we współpracy z NetBeans. W aplikacji, którą zbudujemy użyjemy . . . → Czytaj dalej: Java [38] – JavaFX cz. 4: Otwieranie plików, menu, tabela, wykres kołowy