Twitter: @grzegg
Kategoria: java, Tagi: - .

Java – nowy kurs. Wstęp

Od dzisiaj rozpoczynam publikację nowej serii wpisów poswięconej programowaniu w Javie. Są to materiały towarzyszące kursowi “Programowanie w Javie z elementami bioinformatyki dla poczatkujących”, który prowadzę. Kurs nie pretenduje do roli kompletnego i wyczerpującego kursu Javy przeznaczonego dla zawodowych programistów. Jak nazwa wskazuje, jest on skierowany głównie do studentów biologii i kierunków pokrewnych, którzy niekoniecznie mieli wcześniej jakikolwiek kontakt z programowaniem.

Kurs ma przede wszystkim nauczyć podstaw programowania w Javie pod kątem możliwych zastosowań w naukach biologicznych. Będę też starał się możliwie czesto bazować na przykładach związanych z naukami przyrodniczymi przy okazji prezentując różne problemy z pogranicza bionauk, informatyki i pokrewnych dziedzin.

Materiały towarzyszące poprzedniemu kursowi są nadal dostępne w sekcji “Wstęp do programowania (Java) – stara wersja”. Są to w większości pdf-y z prezentacji. Seria którą dzisiaj rozpoczynam będzie się pod wieloma względami różniła od poprzedniej. Materiał będzie znacznie poszerzony, bazujący na Javie 8 a w tworzeniu interfejsu graficznego będzie wykorzystywana JavaFX. Jak wspomniałem więcej będzie tematów związanych z naukami przyrodniczymi, pojawią się symulacje procesów biologicznych, automaty komórkowe, chaos i inne ciekawe rzeczy. Także zmieniona zostanie forma. Teraz nie będą to suche prezentacje ale regularne wpisy/tutoriale.

Treść będzie miała charakter dynamiczny to znaczy w miarę potrzeb i możliwości będzie poprawiana i poszerzana. Kolejne serie wpisów będą się pojawiać co tydzień zgodnie z cyklem roku akademickiego, zwykle w czwartek/piątek. Jeśli będzie takie zapotrzebowanie być może to co powstanie przekształci się kiedyś w książkę. Ze swojej strony proszę o przesyłanie informacji o znalezionych błędach i ewentualne sugestie co można poprawić/zmienić/dodać. Można to zrobić używając formularza kontaktowego lub umieszczając komentarze przy wpisach.
Warto też zajrzeć do kilku poprzednich wpisów, można tam znaleźć informację o instalacji wirtualnego Linuksa oraz tworzeniu środowiska programowania pod tym systemem.

Leave a Reply