Twitter: @grzegg
Kategoria: java, Tagi: - - .

Java – przygotowanie środowiska do programowania

Aby zacząc programować w Javie trzeba przygotować warsztat pracy na naszym komputerze. Przede wszystkim niezbędne będzie zainstalowanie Java Development Kit (JDK). Następnym krokiem będzie zainstalowanie Eclipse – programu, który znacznie ułatwia programowanie. Zacznijmy od JDK.

Java Development Kit (JDK)

Wchodzimy na stronę: http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Z dostępnych możliwości wybieramy w sekcji „Java Platform, Standard Edition” JDK Download dla najnowszej dostępnej wersji Javy. Tutaj jest to wersja Java SE 7u15.


Przechodzimy na nastepną stronę, gdzie musimy zaakceptować warunki i wybrać instalacyjny plik do pobrania, własciwy dla naszego systemu operacyjnego.

W przypadku Linuksa warto zainstalować JDK za pomocą  managerów pakietów własciwych dla używanej dystrybucji (np. Synaptic dla Ubuntu), aczkolwiek np. w czasie pisania tego posta Javę 7 na Ubuntu trzeba zainstalować ręcznie. Jeśli używamy Mac-a, pobieramy i instalujemy paczkę dla Mac OS X, a dla Windowsa jeden z plików przeznaczonych dla tego systemu (x64 w nazwie oznacza system 64 bitowy).

Po pobraniu instalujemy w sposób właściwy dla używanego systemu operacyjnego. Dla Windows podwójnie klikamy i odpowiadamy grzecznie na pytania, zgadzamy się na licencję itd.

Eclipse

Eclipse jest jednym z dostępnych zintegrowanych środowisk programistycznych. Nie jest niezbędne do programowania ale znacznie je ułatwia. W dodatku jest darmowe.

Jeśli używamy Linuksa, najprawdopodobniej nasz manager pakietów zaoferuje nam szybką i bezbolesną instalację upragnionego programu, jeśli posiadamy inny system operacyjny, lub po prostu chcemy Eclipse zainstalować ręcznie, przygodę z Eclipse zaczynamy od wizyty na stronie domowej: http://www.eclipse.org/

Następnie wędrujemy do sekcji „Downloads” wybierając odpowiednią pozycję z menu, lub duży przycisk po prawej stronie. Jak widać na ilustracji, strona zidentyfikowała nasz system operacyjny (tu przykład dla Windows), widzimy natomiast szeroki wybór odmian Eclipse dostosowanych do róznych potrzeb. Nam na początek powinien wystaczyć „Eclipse Classic”. Jeśli z czasem nasze wymagania będą rosnąć, można bardzo łatwo rozszerzać możliwości Eclipse doinstalowując odpowiednie wtyczki (ale to już zupełnie inna historia).

Strona pyta nas jeszcze z którego serwera pobrać plik. Domyślny wybór powinien być zadowalający:

Pobrane oprogramowanie jest spakowane, w przypadku Windows, zip-em. Trzeba więc plik rozpakować, otrzymujemy katalog gdzie znajdują się pliki programu. Uruchamiamu podwójnym kliknięciem ten z ikonką Eclipse.

… i viola,  Eclipse się uruchamia:

O tym co dalej, można przeczytać w poście: „Java – pierwszy program w Eclipse„.

Na koniec warto przypomnieć, że Eclipse nie jest jedynym tego typu środowiskiem. Z darmowych alternatyw warto wspomnieć NetBeans (netbeans.org), którego będziemy używać przy tworzeniu interfejsu graficznego w Swingu (w planach są także lekcje tworzenia GUI w JavaFX). Warto się nim zainteresować także wtedy, jeśli okaże się, że Eclipse jest nieco przyciężki dla naszego sprzętu.

Leave a Reply